To nie tylko największe wdrożenie nowych harwesterów kiedykolwiek, to również zupełnie nowej era mechanizacji w lasach. mówi Tobias Ettemo - Product Manager w Komatsu Forest

 

Cztery nowe harwestery: Komatsu 901, Komatsu 911 Komatsu 931 i Komatsu 951. Cztery nowe harwestery, które są zupełnie nowe, mają nową kabinę z opcją tłumienia i silnik Stage IV / Tier 4 Final przyjazny dla środowiska, poprzez centralny zamek po zupełnie nowy system hydrauliczny z dwoma obwodami hydraulicznymi, z których nie ma odpowiednika na rynku.Rezultatem jest wysoka wydajności produkcji i niskie zużycie paliwa na przetworzoną objętoś drewna.

Skupiliśmy się na operatorach i dokładaliśmy wszelkich starań w celu maksymalizacji produkcji z każdego możliwego kąta w zrównoważony sposób" wyjasnia Ettemo

 

Cztery nowe harwestery: Komatsu 901, który jest specjalistą w trzebieży, Komatsu 911, który jest wszechstronnym harwesterem, Komatsu 931, dla wymagających i Komatsu 951, który jest po prostu największym i najpotężniejszym harwesterm w Komatsu Forest. 

Duży nacisk położono na ergonomię operatora. Nowe harwestery opierają się na dobrze sprawdzonej koncepcji centralnie umieszczonym dźwigu i kabiny w osi wychylenia, wraz z siłownikami przechyłu kabiny oferuje wyjątkową stabilność i komfort pracy operatora.Kabina oferuje znacznie lepszą widoczność w górę i w dół, 360 stopni kabiny / obrotu dźwigu i niski poziom hałasu. Główną nowością jest pierwszy zdalnie sterowany centralny zamek, która może sterować ogrzewaniem i główny wyłącznik / oświetlenie z odległości do 300 metrów (około 1000 stóp). Układ centralnego zamka jest kodowany przez operatora, tak że kiedy operator uruchamia główny wyłącznik są automatycznie rejestrowane, aby MaxiXplorer z odpowiednim profilem operatora. Kabina posiada również całkowicie nowe urządzenie - Media Hub, MediaZone, który zawiera kilka wejść zarówno złącza AUX i USB. To tylko kilka z wszystkich nowych funkcji kabiny. 

Aby zapewnić, że operatorzy mają odpowiednie warunki do efektywnej produkcji, nowe harwestery wyposażone są w nowy układ hydrauliczny - 3 pompy, które zapewniają wyjątkową interakcję między dźwigiem, funkcjami głowicy i napędu maszyny. Oznacza to, że zawsze jest wystarczająca moc hydrauliczna potrzebna operatorowi do wykonywania kilku zadań w tym samym czasie. System trzech pomp umożliwia operatorowi używanie wysokiej prędkości przepływu przy niskich prędkościach obrotowych silnika, gdy układ napędu jest zawsze dostępny do manewrowania maszyną. Hydraulika robocza jest niezależne od napędu maszyny, podzielona na dwa obwody hydrauliczne. Te układy hydrauliczne robocze mogą być obsługiwane razem lub osobno, w zależności od wymaganych funkcyjnych. Powoduje to, że operator może używać kilku funkcji żurawia i głowicy wraz z maksymalną mocą hydrauliczną, takie jak obrót kabiny, okrzesywanie drzewa i manewrowanie maszyną w tej samej chwili. 

Silniki są jednymi z pierwszych na rynku, aby spełnić wymogi Stage IV / Tier 4 Final, najbardziej rygorystyczne wymagania w zminimalizowanych emisji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu i cząstek stałych. Układ chłodzenia ma wysoką wydajność chłodzenia i komponenty są dobrane do wysokiej prędkości przepływu powietrza. To zapewnia wysoką wydajność chłodzenia, mniejsze zużycie paliwa i niższy poziom hałasu. Wszystkie cztery harwestery wyposażone w Komatsu Comfort Bogie z portalami ukrytymi wewnątrz obręczy kół, co przyczynia się do bardzo dobrego prześwitu. 

Wszystkie harwestery mają żurawie równoległe o wysokiej mocy podnoszenia netto, które są szybkie, skuteczne i łatwe w obsłudze. Między dźwigiem i głowicą jest łącznik z hamulcem wielotarczowym. Wszystkie harwestery mogą być dostarczane w dowolnej konfiguracji zasięgu pracy żurawia i głowicy.

Nowe harwestery Komatsu Forest posiadają nowoczesny i funkcjonalny wygląd ułatwiający obsługę i konserwację. Wszędzie, gdzie było to możliwe zastosowane automatyczne i scentralizowane punkty smarowania, łatwiejszy dostęp i inteligentne rozwiązania dla filtrów i bezpieczników, np. codzienne kontrole prowadzone są teraz łatwo, bez konieczności otwierania żadnych osłon.

Komatsu 901

 

Komatsu 911

 

Komatsu 931

 

Komatsu 951